Lilla Aktuellt, SVT, kommer till vår skola!

FÖR INFO!

På onsdag i nästa vecka, den 19 januari, får Stocksätterskolan besök av Lilla Aktuellt från SVT! De har sett denna elevrådsblogg och då ville de komma och besöka ett elevrådsmöte hos oss. Tyvärr har kommunen bestämt att vi inte får ha våra vanliga möten nu på grund av de strängare restriktioner från Folkhälsomyndigheten, men då återgår vi till så som vi hade det förra vårterminen och vi gör ett coronaanpassat elevråd. Detta innebär att endast våra 6:or finns med live på elevrådsmötet och att alla klasser skickar en film eller ett papper med de saker som de tog upp på sina klassråd och ger detta till Gunilla senast på måndag. Lilla Aktuellt kommer att ha 6A som ”Veckans klass” och där kommer alla att vara med i programmet. Vi kommer förutom detta att gå runt på skolan och visa på saker som vårt elevråd har fixat. Jätteroligt!

Se filmen och läs informationen till alla vårdnadshavare på skolan:

Information till samtliga vårdnadshavare på Stocksätterskolan från Lilla Aktuellt:

Information till 6A:s (de kommer att vara ”Veckans klass”) föräldrar samt till elevrådsrepresentanternas vårdnadshavare:

Lämna en kommentar