Stocksätterskolan

är en F-6 skola med cirka 320 elever, fördelade på två arbetsenheter, Ängen förskoleklass, Eken 1-3 och Rönnen 4-6. Varje arbetsenhet har ett fritidshem. Skolan är belägen i norra Hallsberg med direkt närhet till naturen, ett naturligt inslag i både fritidsverksamhet och undervisning. I direkt anslutning till vår skolgård finns sedan några år tillbaka en spontanlekplats, vilken vi i skolan utnyttjar för såväl rastverksamhet som olika fysiska aktiviteter under skoldagen. Alla klasser har en egen klassblogg och Fritids har en gemensam blogg. Arabiska, engelska F – 3, slöjd samt elevrådet har egna bloggar. Skolan är utrustad med Smartboards i alla klassrum och eleverna har varsin lärplatta.

Hitta hit!

 

Skoltider

Fsk-klass mån – fre 8.15 – 13.00

År 1 mån – fre 8.15 – 13.00

År 2 mån 8.15 – 14.30, tis – fre 8.15 – 13.00

År 3 mån, tors 8.15 – 14.30, tis, ons, fre 8.15 – 13.00

År 4 och 5 mån – tors 8.15 – 14.30, fre 8.15 – 13.00

År 6  mån – tors 8.15 – 14.30, fre 8.15 – 13.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 svar på ”Stocksätterskolan”

 1. mad bra medias BARN :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

  Svara
 2. Hej.
  Jag heter Peter Jigblad Enell och jag har en fråga ang Gustav Fridolin. Var jan hos er förra veckan och invigde nyrenoverade lokaler?

  MVH. Peter Jigblad Enell

  Svara
  • Hej Peter!
   Det är riktigt! Gustav Fridolin var på skolbesök hos oss för att titta på våra nyrenoverade lokaler och träffa representanter från skolan. /Veronie Lejonord

   Svara

Lämna en kommentar