Stocksätterskolan

är en F-6 skola med cirka 320 elever, fördelade på två arbetsenheter, Ängen förskoleklass, Eken 1-3 och Rönnen 4-6. Varje arbetsenhet har ett fritidshem. Skolan är belägen i norra Hallsberg med direkt närhet till naturen, ett naturligt inslag i både fritidsverksamhet och undervisning. I direkt anslutning till vår skolgård finns sedan några år tillbaka en spontanlekplats, vilken vi i skolan utnyttjar för såväl rastverksamhet som olika fysiska aktiviteter under skoldagen. Alla klasser har en egen klassblogg och Fritids har en gemensam blogg. Arabiska, engelska F – 3, slöjd samt elevrådet har egna bloggar. Skolan är utrustad med Smartboards i alla klassrum och eleverna har varsin lärplatta.

Hitta hit!

 

Skoltider

Fsk-klass mån – fre 8.15 – 13.00

År 1 mån – fre 8.15 – 13.00

År 2 mån 8.15 – 14.30, tis – fre 8.15 – 13.00

År 3 mån, tors 8.15 – 14.30, tis, ons, fre 8.15 – 13.00

År 4 och 5 mån – tors 8.15 – 14.30, fre 8.15 – 13.00

År 6  mån – tors 8.15 – 14.30, fre 8.15 – 13.20

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 tankar på “Stocksätterskolan”

 1. mad bra medias BARN :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 2. Hej.
  Jag heter Peter Jigblad Enell och jag har en fråga ang Gustav Fridolin. Var jan hos er förra veckan och invigde nyrenoverade lokaler?

  MVH. Peter Jigblad Enell

  • Hej Peter!
   Det är riktigt! Gustav Fridolin var på skolbesök hos oss för att titta på våra nyrenoverade lokaler och träffa representanter från skolan. /Veronie Lejonord

Lämna en kommentar